Prečo sa naše okná rosia?
Zarosené okná a dvere sú častým javom, s ktorým sa stretávame v zimných mesiacoch, kedy dochádza k výraznejším rozdielom medzi vnútornou a vonkajšou teplotou. Nejedná sa pritom len o estetický problém, ale nadmerná koncentrácia vlhkosti na vymedzenom priestore môže spôsobiť vznik plesní, negatívne vplývajúcich na naše zdravie.
Aby sme vedeli odpovedať na otázku, ako problém s rosou riešiť, je potrebné určiť, kde dané zarosenie vzniká. Vo všeobecnosti rozlišujeme tieto 4 základné typy problémov:
1.Rosenie skiel z vnútornej strany
Tento problém je na základe našich skúseností najväčším strašiakom domácností, pričom objavuje sa zväčša pri novostavbách alebo po rekonštrukcii starších domov a bytov.
Dôvodom môže byť v tomto prípade nízka vnútorná povrchová teplota skla a vysoká vlhkosť vnútorného priestoru.
2.Rosenie skiel z vonkajšej strany
Tento jav vzniká na základe toho, že vonkajšia strana skla sa ochladzuje viac, ako je teplota okolia a neohrieva sa prestupom tepla z vnútra von. Nejde teda o chybu, ale o efekt spôsobený fyzikálnymi javmi, ktorý sa mení len v prípade či už zmeny vonkajšej alebo vnútornej teploty.
3.Rosenie v priestore medzi sklami
Ak sa u Vašich okien alebo dverí vyskytuje takýto typ zarosenia, značí to, že priestor medzi sklami, ktorý má byť tvorený vákuom, nie je dostatočne utesnený a dochádza v rámci daného skla k prenikaniu vlhkého vzduchu, medzi jeho platne. V tomto prípade odporúčame skontrolovať taktiež povrch skla, nakoľko orosenie medzi sklami môže byť spôsobené aj prasklinou na jednom zo skiel.
4.Rosenie rámu
Tento jav môže byť zapríčinený viacerými dôvodmi, ako napr. zlé napojenie okna na ostenie, kde chýba tepelná izolácia a preto dochádza k tvorbe tepelných mostov, nakoľko rám sa ochladzuje privádzaným studeným vzduchom zvonku a teplý vzduch vo vnútri miestnosti na ňom kondenzuje.
V tomto prípade, rovnako ako v prípade rosy v priestore medzi sklami, odporúčame vyhľadať pomoc odborníka, resp. kontaktovať dodávateľa okien, či dverí.
Ako bojovať proti rose? Správnou reguláciou vnútornej vlhkosti
Najčastejšou príčinou rosenia okien z vnútornej strany je vysoká vlhkosť v miestnosti, pričom jej častý výskyt v poslednej dekáde je zapríčinený rastúcou kvalitou používaných technológií, preto sa s týmto problémom stretávame osobitne v novostavbách alebo v bytoch a domoch, ktoré prešli rekonštrukciou. Používaním kvalitných materiálov docielime vyšší stupeň izolácie, no ruka v ruke so zadržiavaním tepla, ide aj zadržiavanie vlhkosti. Preto je radou mnohých odborníkov časté a intenzívne vetranie, hlavne v prípade miestností, kde je často vysoká vlhkosť ako napríklad kúpeľňa alebo kuchyňa.
Udržiavaním dobrej miery vlhkosti napomôžete nielen vzhľadu Vašich okien, ale aj zdraviu Vás a Vašich blízkych. Oficiálne hygienické normy tolerujú vlhkosť v interiéri medzi 30 až 70 %, na základe odporúčaní je ale ideálnou hladinou 40 %, pričom ak hodnota vnútornej vlhkosti je dlhodobo nad hranicou 50 %, môže vyvolávať určité zdravotné komplikácie spôsobené nadmerným množením baktérií, roztočov alebo rastom plesní.
Ako iste mnohí z Vás vedia, najjednoduchším a najlacnejším spôsobom regulácie vlhkosti je vetranie. Ale ako teda správne vetrať? Odporúčame krátke intenzívne vetranie, nakoľko docielite rýchlu výmenu vzduchu v miestnosti, pri pomerne nízkych nákladoch, vzhľadom na energetické straty. Neodporúčame používať tzv. štrbinové vetranie alebo vetranie ľudovo nazývané „na sklopku“, nakoľko týmito spôsobmi dochádza k pomalej výmene vzduchu v miestnosti a naopak k pomerne výraznému ochladeniu prvkov okien, čím rastie riziko vzniku kondenzácie. To by bolo teda kontraproduktívne, keďže vetraním sa snažíme kondenzácií predísť.
Účinným v boji proti vlhkosti kondenzovanej na oknách je aj správne používanie závesov a žalúzií! Vnútorné žalúzie obmedzujú pohyb vzduchu po skle a môžu vznikať tzv. studené kapsy, v ktorých dochádza ku kondenzácii a preto odporúčame v chladných dňoch, ponechať žalúzie a závesy odtiahnuté, aby sme docielili lepšiu cirkuláciu vzduchu v miestnosti.
Ak sa Vám nedarí docieliť zníženie vlhkosti v obývanom priestore, využite špeciálne pohlcovače vlhkosti, ktorých správny výber závisí od miery vlhkosti a veľkosti priestoru.