Miért párásodnak be az ablakaink?
A párás ablakok és ajtók gyakori jelenségek a téli hónapokban, amikor jelentős különbségek vannak a belső és a külső hőmérséklet között. Ez nem csak esztétikai probléma, hanem a túlzott nedvességkoncentráció egy meghatározott területen penészesedést okozhat, ami negatívan hat egészségünkre.
Annak érdekében, hogy válaszolni tudjunk arra a kérdésre, hogyan lehet megoldani a harmat problémáját, meg kell határozni, hol keletkezik a harmat. Általában a következő 4 alapvető problématípust különböztetjük meg:
1. A poharak fagyása belülről
Tapasztalataink szerint ez a probléma leginkább a háztartásokat kísérti, és leginkább új épületekben, illetve régebbi házak, lakások felújítása után jelentkezik.
Ebben az esetben az üveg alacsony belső felületi hőmérséklete és a belső tér magas páratartalma lehet az oka.
2. Poharak fagyása kívülről
Ezt a jelenséget az okozza, hogy az üveg külseje a környezeti hőmérsékletnél jobban lehűl, és nem melegszik fel a belülről kifelé történő hőátadás hatására. Tehát nem hibáról van szó, hanem fizikai jelenségek okozta hatásról, ami csak a külső vagy a belső hőmérséklet változása esetén változik.
3. Harmat a poharak közötti térben
Ha ilyen típusú párásodás lép fel az Ön ablakain vagy ajtóin, az azt jelenti, hogy az üvegek közötti, vákuummal létrejövő tér nem kellően tömített, és nedves levegő hatol be az adott üvegen belül, annak lapjai közé. Ebben az esetben javasoljuk az üveg felületének ellenőrzését is, mivel az üvegek közötti párásodást az egyik üveg repedése is okozhatja.
4. Rosenie keret
Ezt a jelenséget több ok is előidézheti, mint pl az ablak rossz csatlakozása a béléshez, ahol nincs hőszigetelés és ezért hőhidak képződnek, mivel a keretet a kívülről bevezetett hideg levegő hűti és a helyiségen belüli meleg levegő rácsapódik.
Ebben az esetben, akárcsak a poharak közötti térben kialakuló harmat esetén javasoljuk szakember segítségét kérni, ill. lépjen kapcsolatba az ablak vagy ajtó szállítójával.
Hogyan harcoljunk a harmat ellen? A belső páratartalom megfelelő szabályozásával
Az ablakok belülről történő párásodásának leggyakoribb oka a helyiség magas páratartalma, míg az elmúlt évtizedben tapasztalható gyakori előfordulását az alkalmazott technológiák minőségének növekedése okozza, ezért különösen új épületeknél vagy lakásoknál találkozunk ezzel a problémával, ill. felújításon esett házak. Minőségi anyagok felhasználásával magasabb fokú szigetelést érünk el, de a hőtartással kéz a kézben megy a nedvességmegtartás is. Ezért sok szakértő tanácsa a gyakori és intenzív szellőztetés, különösen azokban a helyiségekben, ahol gyakran magas a páratartalom, mint például a fürdőszoba vagy a konyha.
A megfelelő páratartalom fenntartásával nemcsak ablakai megjelenését, hanem saját és szerettei egészségét is segíti. A hivatalos higiéniai előírások 30 és 70% közötti páratartalmat tolerálnak a beltérben, de az ajánlások szerint az ideális szint 40%, míg ha a beltéri páratartalom tartósan 50% felett van, az a túlzott szaporodás miatt bizonyos egészségügyi szövődményeket okozhat. baktériumok, atkák vagy penészgombák növekedése ellen.
Amint azt sokan tudják, a páratartalom szabályozásának legegyszerűbb és legolcsóbb módja a szellőztetés. De hogyan kell megfelelően szellőztetni? Javasoljuk a rövid intenzív szellőztetést, mivel az energiaveszteségek miatt viszonylag alacsony költségek mellett gyors levegőcserét érhet el a helyiségben. Nem javasoljuk az ún résszellőztetés vagy szellőztetés, amelyet népiesen "zsanéron" hívnak, mivel ezek a módszerek lassú légcseréhez vezetnek a helyiségben, és éppen ellenkezőleg, az ablakelemek viszonylag jelentős lehűléséhez, ami növeli a páralecsapódás kockázatát. Ez kontraproduktív lenne, mivel szellőztetéssel próbáljuk megakadályozni a páralecsapódást.
A függönyök és redőnyök helyes használata az ablakokon lecsapódó nedvesség elleni küzdelemben is hatékony! A belső redőnyök korlátozzák a levegő mozgását az üveg felett, és ún hideg zsebek, amelyekben páralecsapódás keletkezik, ezért a hideg napokon azt javasoljuk, hogy a redőnyöket és a függönyöket tartsa behúzva, hogy jobb légáramlást biztosítson a helyiségben.
Ha nem tudja csökkenteni a lakótér páratartalmát, használjon speciális nedvességelnyelőket, amelyek helyes kiválasztása a páratartalomtól és a tér méretétől függ.